جان مرجان برگزیده یونسکو شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در ششمین نشست کمیته منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو که از تاریخ 23 تا 25 اردیبهشت در شهر گوانگجو چین برگزار شد، 16 اثر جدید در فهرست منطقه ای این برنامه به ثبت رسید.

در بین این آثار، چهاراثر از کشورمان به ترتیب «کتاب المسالک و الممالک» (در حوزه جغرافیا) از موزه ملی ایران؛ کتاب وندیدا ( بخشی از کتاب مقدس زرتشتیان ) از کتابخانه دانشگاه تهران ؛ «مجموعه اسناد و تصاویر کربلا » از وزارت امور خارجه و مجموعه «مستند جان مرجان» (در خصوص خلیج فارس و اکوسیستم های موجود در آن ) از آرشیو صدا وسیما در فهرست آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

جان مرجان، عنوان فیلم مستند علمی در خصوص خلیج فارس و اکوسیستم های موجود در آن است. این فیلم در سال 1380 به کارگردانی و تهیه کنندگی سید مانی میرصادقی در 13 قسمت از سوی گروه اجتماعی شبکه اول سیما در هفت ساعت ساخته شده است و در آرشیو مرکزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نگهداری می شود.

این اثر، با نگاهی شاعرانه و آهنگین، به بخشی از حیات وحش و چرخه های حیاتی دریای عمان و خلیج فارس از جمله تپه های مرجانی و گونه های گیاهی و جانوری این منطقه می پردازد و تنوع زیستـی و زیبایی های طبیعی آن را به نمایش میگذارد.

این مستند علمی، به تصویب قانون منع تخریب مرجان ها در کشـور انجـامید و یونسـکو نیز، برای آگاه سازی جوامع محلی و حفظ مرجان ها به دفعات از آن استفاده کرده است.پخش های متعدد این فیلم در رسانه های ملی و بین المللی، نام خلیج فارس را به عنوان زیستگاه مرجان ها در مجامع مختلف مطرح ساخته است.

مستند جان مرجان، تاکنون بیش از ده ها جایزه ملی و بین المللی از جمله دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر، جایزه ویژه داوران جشنواره علمی پاریس، جایزه ویژه جشنواره فیلم حیات وحش آسیای ژاپن، جایزه دوم جشنواره فیلم سونی را بدست آورده است.

منبع: شبکه خبر
میانگین (0 آرا)
میانگین امتیازات 0.0 ستاره از 5 می باشد.


نظرات

نظر شما