دهمین همایش سراسری مدیران آرشیوها و کتابخانه ها

زمان : 2-1 آبان ماه 1393

مکان : مجتمع آموزشی رفاهی زیبا کنار

گذری بر همایش :

در این همایش حجت الاسلام والمسلمین جناب آقاي محمدیان، مدیركل آرشیـوها و کتابخانه ها ضمن خوشامدگویی به حضار، از تخصیص 3 میلیارد و 700 میلیون تومان برای تجهیز آرشیو و کتابخانه های رسانه ملی در یکسال گذشته خبرداد و گفت: "برای تولید برنامه های فاخر باید اسناد آرشیوی و کتابخانه ای بیشتر و غنی تری در اختیار داشت".

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای موسوی مقدم، قائم مقام محترم رئیس سازمان  در مراسم افتتاحیه این همایش با بیان اینکه در حال حاضر آرشیو رسانه ملی از نظر محتوایی رتبه نخست منطقه و رتبه شانزدهم جهان را داراست تصریح کرد: "با توجه به نقش روزافزون رسانه ها و فضاهای مجازی در زندگی اجتماعی، لازم است برای تولید برنامه های پرمحتوا هرچه بیشتر اسناد و آثار آرشیوی بیشتر وغنی تر جمع آوری و تدوین شود" . ایشان دربخش دیگری از سخنان خود تبدیل فرمت های تلویزیونی منابع آرشیوی به فرمتهای موبایلی را از ماموریت های مهم اداره کل آرشیو وکتابخانه های رسانه ملی برشمرد و افزود: "باید زمینه ای فراهم شود تا بتوان درمواقع لزوم اسناد مهم تاریخی را درسطحی گسترده دراختیار عموم قراردارد".

یکی دیگر از اهداف پیش بینی شده در برنامه این همایش، برگزاری نشست های تخصصی با حضور خبرگان آرشیوها و کتابخانه ها بوده است. با توجه به اهميت اين امر در فراهم آوري شرايط لازم براي تبادل انديشه ميان صاحب نظران، اداره كل آرشيوها و كتابخانه هاي سـازمان صـدا و سيمـای جمهوری اسلامی ایران، چهار نشست تخصصی کتابخانه، آرشیوهای صدا، سیما و دیجیتال را نیز برگزار نمود.

در پايان دهمین همايش، از بیست نفر از مديران آرشيوها و كتابخـانه هاي رسانه ملي، به عنوان برترين هاي آرشيوها و كتابخانه هاي سازمان با اهداي سپاس نامه و جوايز نفيس قدرداني به عمل آمد.


نهمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : 24 – 25 آبان ماه 1391
 • مکان : مجتمع آموزشی رفاهی زیباکنار
 • گذری بر همایش :

در روز اول اين همايش كارگاه آموزشي مهارت هاي كارتيمي و همچنین سه نشست  با عناوین «يك تجربه جديد : راه اندازي آرشيو دكور و لباس»، « آرشيو ديجيتال » و«نشست صميمانه مديركل آرشيوها و كتابخانه ها با مديران آرشيو و كتابخانه هاي تهران و مراكز استاني » برگزار گردید.

جناب آقاي بلوریان، مدیركل آرشیـوها و کتابخانه ها به مناسبت ششمين سالروز جهاني ميراث ديداري- شنيداري اعلام نمودند : تاکنون 29 اثر در فهرست ميراث ملي کميته ملي حافظه جهاني به ثبت رسيده که از اين تعداد، 5 اثر مربوط به آثار ديداري- شنيداري سازمان هستند. بيانات و تصاوير حضرت امام خميني(ه) در سال 89، آثار موسيقايي دوران انقلاب اسلامي و آثار موسيقايي دوران دفاع مقدس در سال 1390  و اذان موذن زاده اردبیلی و فیلم مستند جان مرجان در سال 1391 در دفتر حافظه ملي به ثبت رسيده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور به مناسبت روز جهاني ميراث ديداري- شنيداري، گواهي ثبت ملي دو اثر ماندگار کشور به نام‌هاي «اذان موذن‌زاده اردبيلي» و «مستند جان مرجان» را به سازمان اعطا كرد.

از دیگر سخنرانان این همایش می توان به دكتر اسحاق صلاحي مشاور رئيس جمهور و رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ، آقای دكتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و مهندس احمد محمدزاده، مدیر عامل شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا)  اشاره نمود

شایان ذکر است ، از کارکنان نمونه آرشيوها و كتابخانه هاي  تهران و مراکز و  ارائه کنندگان مقالات برتر تقدیر و جوایزی نیز اهدا گردید.


هشتمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : 1 - 2 آبان ماه 1390
 • مکان : مجتمع آموزشی رفاهی زیباکنار
 • گذری بر همایش :

جناب آقاي بلوریان، مدیركل آرشیـوها و کتابخانه ها ضمن خوشامدگویی به حضار از احداث و راه اندازی آرشیو جامع دیجیتال که بتواند همه بخشهای سازمان را سرویس دهی کند، خبر داد.

از دیگر سخنران این همایش می توان به سخنان آقایان : مهندس احمد محمدزاده، مدیر عامل شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا) در خصوص« افزایش ارزش افزوده اطلاعات در مجموعه سازی یکپارچه و متمرکز اطلاعات» ؛ دکتر سعید رضایی شریف آبادی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در مورد «به اشتراک گذاری منابع در آرشیوها و کتابخانه های سازمان به عنوان یک اصل راهبردی» ؛ مهندس سیاهکلی،  معاون رسانه های مجازی سازمان صدا و سیما در خصوص « جستجوی معنایی در آرشیوها و مشتری مداری در آرشیوها»  ؛ دکتر رحمت الله فتاحی،  استاد گروه علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان «یکپارچه سازی چند بعدی در نظامهای اطلاعاتی: رویکردی هستی شناسانه به سازماندهی داده، اطلاعات و دانش» و جناب آقاي دكتر عالمي كارشناس سينما و رسانه در خصوص« جايگاه وي‍ژه آرشيوها در حفظ و انتقال فرهنگ و لزوم دیجیتالی شدن منابع » اشاره نمود.

همچنين در مراسم اختتامیه اين همایش، حجت الاسلام موسوی مقدم، قائم مقام سازمان صدا و سیما با تاکید بر این که آرشیو به عنوان نماد حافظه بشری در همه قومیت ها و ملل پشتوانه عظیم تمدن و فرهنگ هر ملتی است، افزود: "رسانه به دلیل نوع کارش بدون آرشیو معنا پیدا نمی کند. آرشیو دستاورد بزرگ بشری است و هر ملتی به میزانی که بتواند از این مجموعه استفاده نماید، سرعت پیشرفت و تعالی آن بیشتر خواهد شد. البته استفاده از این امکانات نیازمند مدیریت و تدابیر ویژه است. "

در پايان مـراسم از ۲ عنوان مقـاله بـرتـر و ۲۱ نفر از كاركنان نمونه آرشيوها و كتابخانه هاي سازمان صدا و سيما نيز تقدير به عمل آمد.


هفتمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : 4 آبان ماه 1389
 • مکان : مرکز همایشهای بین المللی صداوسیما
 • گذری بر همایش :

جناب آقاي بلوريان مديركل آرشيوها و كتابخانه هاي سازمان، ضمن خيرمقدم به ميهمانان به ايراد سخناني در خصوص دغدغه ها،‌ مشكلات و چالش هاي موجود در آرشيوها و كتابخانه هاي سازمان صدا و سيما پرداختند. وي به كارگيري فناوري هاي جديد و ابزارهاي گوناگون را براي حركت سريع كتابخانه ها و آرشيوها در جهت حفظ ميراث فرهنگي كشور مهم دانست.

سپس جناب آقاي اشعري، رئيس محترم سازمان اسناد و كتابخانه ملي، موضوع ميراث ديداري - شنيداري در حافظه جهاني را مطرح كرد و بر پيوستن به برنامه حافظه جهاني يونسكو جهت ثبت ميراث فرهنگي كشور در سطح ملي و بين المللي، به عنوان سهمي از تمدن جهاني، تاكيد كرد.
سومين سخنران جلسه، جناب دكتر اعتمادي رئيس محترم ارتباطات كميسيون ملي يونسكو در ايران، پيام تبريك دبيركل يونسكو را به مناسبت روز جهاني ميراث ديداري - شنيداري قرائت نمودند. پس از پايان قرائت پيام دبيركل يونسكو، جناب دكتر اعتمادي به نمايندگي از سوي كميسيون ملي يونسكو در ايران، لوح تقديري را به جناب آقاي بلوريان به پاس قدرداني از خدمات ارزنده ايشان اهداء نمودند.

سپس دكتر علي عسگري، مديركل محترم فناوري اطلاعات سازمان، در خصوص گذر ازآنالوگ به ديجيتال و نقش محتواي آرشيو شده در آن اشاره كرد . ايشان همچنين از نرم افزار سيمرغ رونمايي كرده و تصريح كرد: در حال حاضر ۵۵ كتابخانه سازمان صدا و سيمامجهز به نرم افزار سيمرغ مي باشند. از ديگر سخنرانان اين همايش، حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي دكتر حسام الدين آشنا با عنوان" آرشيو، تصوير تاريخ و تاريخ تصويري" و حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي موسوي مقدم، قائم مقام محترم رياست سازمان صدا و سيما، سخناني را با تاكيد بر "اهميت آرشيوها و كتابخانه ها در توليد و حفظ ميراث فرهنگي كشور" بيان داشتند.

يكي ديگر از برنامه هاي مهم در اين همايش، رونمايي از سايت اداره كل آرشيوها و كتابخانه ها بود. در پايان مراسم از بيست نفر از كاركنان نمونه آرشيوها و كتابخانه هاي سازمان صدا و سيما تقدير به عمل آمد.


ششمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : 25 آبان ماه 1388
 • مکان : مرکز همایشهای بین المللی صداوسیما
 • گذری بر همایش :

جناب آقای بلوریان مدیرکل آرشیو و کتابخانه ضمن خیرمقدم به میهمانان به ایراد سخنانی در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی پرداختند. دکتر سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو سخنران دیگر این همایش بود. وی در سخنانی به موضوع یونسکو و اهمیت میراث دیداری و شنیداری پرداخت.
از ویژگی های همایش ششم، برگزاری سه سمینار علمی آموزشی با عناوین ذیل بود که با استقبال بی نظیر همکاران مواجه شد:

چگونه مقاله بنویسیم.  (مدرس : جناب آقای دکتر یزدان منصوریان )

مدیریت آرشیوهای دیجیتال صدا و تصویر.(مدرس : جناب آقای مهندس رضا معینی )

جستجو در پایگاه های علمی و تخصصی در اینترنت.(مدرس : جناب آقای دکتر کیوان کوشا).

همچنین اداره کل آرشیوها و کتابخانه ها به منظور ارج نهادن به فرهنگ کتابخوانی، از پنج نفر از کتابخوانان نمونه تهران و مراکز استانی سازمان تجلیل به عمل آورد.


پنجمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : دوازدهم آذرماه 1387
 • مکان : مرکز همایشهای بین المللی صداوسیما
 • گذری بر همایش :

این همایش با حضور جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان آرشیوها و کتابخانه های رسانه ملی، مدیران و معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دانشگاه تهران و ... با هدف بررسی جایگاه آرشیو و کتابخانه در رسانه ملی و نقش آرشیویست کتابداران در حفظ و حراست از میراث رسانه ملی برگزار شد.

همایش با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، پخش سرود ملی و در ادامه سخنان جناب آقای بلوریان، مدیر کل آرشیو ها و کتابخانه های سازمان آغاز شد . سخنرانان این همایش جناب آقای دکتر دارابی، قائم مقام محترم رئیس سازمان ، جناب آقای دکتر سعید رضایی شریف آبادی، استاد دانشگاه الزهراء (س)، جناب آقای دکتر اکبر عالمی، استاد دانشگاه تربیت مدرس بودند.

شایان ذکر است از تعدادی از کارکنان نمونه آرشیوها و کتابخانه های تهران و مراکز، کتابخوانان نمونه و ارائه کنندگان مقالات برتر تقدیر و جوایزی نیز اهدا گردید


 


چهارمین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان :   4-6 خرداد ماه 1383
 • مکان : مجتمع آموزشی رفاهی زیباکنار
 • گذری بر همایش :

در اولين روز اين همايش، جناب آفاي بلوريان، مدير كل آرشيوها و كتابخانه ها در خصوص جذب نيروهاي مومن و متخصص و ارتقاي سطح علمي آنان با توجه به برگزاري دوره هاي آموزشي و بستر سازي مناسب فني، خبر از آغاز جديدي براي سازمان و آرشيوها و كتابخانه ها دادند.

در ادامه جناب آقاي نجفي، مدير كل مركز گيلان، جناب آقاي صوفي، مدير كل سيماي استانها، جناب آقاي فدايي، قائم مقام اداره كل حفاظت اسناد، جناب آقاي اردواني، قائم مقام اداره كل گسترش شبكه هاي معاونت طرح و توسعه، جناب آقاي علي اكبري، مدير كل امور شهرستانها از مركز تحقيقات در خصوص موضوعاتي چون كتابداران بدون مرز، آرشيو قلب تپنده صداو سيما، حفاظت اسناد، ديجيتالي كردن مواد آرشيوي و ... صحبت كردند.

در اين همايش ۷ مقاله و ۴ كميسيون توسط آرشيويست - كتابداران و اساتيد برجسته فن كتابداري مطرح گرديد.

 


سومین همایش مدیران و کارکنان آرشیوها و کتابخانه ها

 • زمان : 18-16 آبان ماه 1379
 • مکان :  مجتمع آموزشی رفاهی زیباکنار
 • گذری بر همایش :

در آغاز برنامه ها پس از ايراد خير مقدم و گزارش عملكرد اداره كل آرشيوها و كتابخانه ها توسط آقاي بلوريان (مدير كل آرشيوها و كتابخانه ها) و قرائت پيام رياست محترم سازمان توسط آقاي اشتري، گزارش دبير همايش، سركار خانم قريشي (مديرواحد توليد اطلاعات)، ارائه شد.

در اين همايش ، ۹ مقاله و ۳ پانل توسط آرشيويست – كتابداران و كارشناسان سازمان ارائه شد.
در پايان، سخنراني آقاي دكتر حسيني (رئيس حوزه رياست سازمان ) و آقاي بلوريان (مدير كل آرشيوها و كتابخانه ها) حسن ختام برنامه بود.

.