معرفی اداره کل

 

 آرشیوهای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان گسترده ترین آرشیوهای دیداری – شنیداری در مقیاسی عظیم و به صورت پویا در ایران فعالیت دارند، حافظ گنجینه عظیمی از اسناد صوتی و تصویری هستند که پیوسته در برنامه سازی، تولید، پخش، تحقیق، الگوبرداری، فروش و ... مورد استفاده قرار می گیرند. ماموریت اصلی آرشیوها، گردآوری و نگهداری مواد آرشیوی و کتابخانه ای و سازماندهی اطلاعات مربوط به آنها به روش علمی و ارائه خدمات و اطلاعات به موقع و صحیح به درخواست کنندگان طبق ضوابط و مقررات است. این آرشیوها با بیش از نیم میلیون ماده، مجموعه ای بدیع، خاطره آفرین و بسیار پر ارزش از انواع مواد آرشیوی از قبیل فیلم، ویدئو، صدا، خبر، عکس، اسلاید و ... را شامل می شوند.

 

 

اولین مجموعه آرشیو صدا و سیما، مجموعه ای مرکب از سه هزار صفحه موسیقی غربی و ترانه هایی به زبان های زنده دنیا بود که در بهمن ماه سال 1318 از پاریس خریداری شده بود. این مجموعه به همراه حدود 1200 صفحه موسیقی ایرانی، عربی، هندی و ترکی ، اولین آرشیو رادیو ایران محسوب می شود.

 

 

 در طی دهه های اخیر به علت رشد چشمگیر شبکه های رادیویی و تلویزیونی،  آرشیوهای متعددی همچون آرشیو شبکه های مختلف، آرشیو خبر، آرشیو معاونت سیاسی و ... در سطح سازمان پدید آمد.

 

  تمامی آرشیوهای سازمان از نظر اجرایی زیر نظر مستقیم مدیر واحدی هستند که آرشیو  در تشکیلات آن واحد پیش بینی شده است. لیکن همه این آرشیوها از نظر ستادی زیر نظر واحد ستادی به عنوان اداره کل آرشیو  قرار دارند و این اداره کل نیز مستقیما زیر نظر ریاست سازمان انجام وظیفه می کند.