سرودها و آثار موسیقایی انقلاب اسلامی ایران

سرودها و آثار موسیقایی انقلاب اسلامی ایران

 

اين مجموعه، با بيش از صد قطعه از اشعار و  ملودي ها، مربوط به دوران انقلاب اسلامي ايران، سال هاي (1358 – 1357 شمسي)، مستند مهمي براي شناخت انقلاب اسلامي و مطالعه تحولات تاريخي، اجتماعي و سياسي ايران از منظر موسيقي است كه در طول اوج گيري، پيروزي و پس از انقلاب اسلامي در پشتيباني از انقلاب و مخالفت با نظام پادشاهي پهلوي ساخته و اجرا شد.

این نوع موسیقی به لحاظ پايبندي هنرمندان به موسيقي خالص ايراني، همچنين فرم، ساختار، محتوا، کارکرد، شعر و نوع ارایه ی آن، سبک  موسیقایی منحصر به فردی در تاریخ موسیقی ایران ايجاد و تحولی در شعر و موسیقی ایران پدید آورد.

همچنين این مجموعه، معرف آثار موسیقی انقلابی اقوام ایرانی است و حاوی زبان ها و ترانه های اقوام بومی کشور است.

آن چه که این نوع موسیقی را از دیگر موسیقی های کشور متمایز می کند، خودجوش و ناب بودن آن است، که  در نوع خودش در تاریخ چند صدساله اخیر کم نظیر بوده است. این نوع موسیقی از شعارهای خودجوش مردم بهره گرفته و نقش این موسیقی در بسیج مردم و زنده کردن آرمان هاي آن ها بی بدیل است.

ایران در دوران انقلاب، مهمترین دوره سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را در برداشت. این مجموعه، علاوه بر حفظ و انتقال بسیاری از مفاهیم انقلابی، آیینه ای است که اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران در سال 1357 را نشان می دهد.

 

تاریخ ثبت : هفتم شهریورماه 1391

شماره ثبت در فهرست حافظه جهانی ایران : 1020