رنگ پریدگی: Fading*

تجزیه نیترات و ناپایداری بسیاری از موادی كه در ساختمان فیلم های رنگی است (در روشی كه از دو فیلم نگاتیو و پزتیو استفاده می كنیم) سرمنشا بسیاری از مشكلات پر خرجی است كه آرشیو با آن رو به رو است. تجربه نشان داده، در صورتی كه فیلم در اتاقی با دمای معمولی نگاهداری شود، پس از گذشت دوره ای نه چندان طولانی (مثلاً شش سال) ده درصد رنگ می بازد. از این رو نگهداری فیلم های رنگی در دمای ثابت و پایین (حدود 5 درجه سانتی گراد) و با رعایت رطوبت نسبی (15 تا 30 درصد) الزامی است.

ریزش كاذب (بازیابی اطلاعات): False drop (Information Retrieval)

مدرك یا اطلاعی كه با موضوع مورد بازیابی بی ارتباط است. در نمایه سازی همارا یك اصطلاح یا واژه بیگانه و بی ارتباط با مطلب مورد نظر.

ریزش كاذب (بازیابی اطلاعات): False drop (Information Retrieval)

منابع ناخواسته که بر اثر خطا در بیان درخواست یا عبارت جستجو، از بایگانی یا پایگاه داده ها بازیابی شده است.

فیلم داستانی: Fiction Film

نمایشی است برای تلویزیون که داستان واحدی را در یک قسمت و دست کم در 60 دقیقه، به تصویر می کشد.

ریموت: Field Pick up-Nemo, Remote

ضبط رویدادهای خارج از استودیو با دوربین فیلمبرداری. مثل مسابقات ورزشی.

راهنمای كشوی میز امانت و برگه دان: File's guide*

اندازه كارتهای راهنما 7/5×12/5 سانتی متر است، ولی قسمتی از لبه بالایی این كارتها دارای برجستگی و بالا آمدگی 10 میلی متری است و گوشه های بالایی كارت های راهنما بصورت منحنی بریده شده است، تا از تا شدن و خرد شدن آنها جلوگیری شود. روی این برجستگی ها شماره های 1 تا 31 (روزهای ماه)، حروف الفبای فارسی یا انگلیسی و یا علائم مختلف دیگر چاپ شده است. از كارت راهنما در پرونده، مدارك و برگه های میز امانت و برگه دان استفاده می شود. برجستگی كارت راهنما برای نشان دادن نوع مداركی است كه پشت آن فایل یا برگه آرایی شده است.

برگه آرا: Filer

فردی که برگه ها یا مواد مشابه را تحت شیوه ای معین مرتب و منظم می کند.

برگه آرائی: Filing

ردیف كردن، مرتب كردن و ضبط برگه ها و اوراق و نظایر آن در كتابخانه [یا آرشیو] بر اساس نظامی خاص و روشی معین به نحوی كه امكان افزایش اسناد و در جای صحیح آن در نظام مزبور وجود داشته باشد. برگه آرائی ممكن است به ترتیب شماره ساده، یا دهدهی و امثال آن و یا به ترتیب الفبا باشد.

بایگانی: Filing

عمل تنظیم نامه، مواد غیرکتابی یا دبیزه های دیگر و نیز پیشینه آنها بر مبنای نظمی که از قبل برای آن تدارک دیده شده است، مثلاً نظم الفبایی. به محل نگهداری این اوراق نیز «بایگانی» گفته می شود.

عنوان شناسه: Filing title

عنوانی از بین عنوانهای مختلف یک اثر که در فهرست یا کتابشناسی در شناسه قرار می گیرد.

فیلم: Film

برگ شفاف و نازك یا نواری كه از یك ماده خاص (معمولاً نیترات سلولز یا استات سلولز) درست شده. روی این نوار معمولاً از تعلیق نوعی ماده حساس پوشیده شده است.

فیلم: Film

فیلم ماده ای است دیداری، با صدا یا بدون صدا، حاوی یک سلسله تصویر که وقتی به وسیله دستگاه مخصوص روی پرده انداخته شود تصویر حرکت را القاء می کند. فیلم با پهنای 70 و 35 میلیمتری برای تولید فیلم هایی که روی پرده بزرگ سینما نمایش داده می شود به کار می رود.فیلم هایی با پهنای 16 میلیمتر برای کارهای آموزشی و تبلیغاتی و فیلمهای با پهنای 8 میلیمتری سوپر و استاندارد برای افراد غیر حرفه ای و برای کارهای آموزشی و تماشاگران کم، مناسب است.

آرشیو فیلم: Film archive

محلی است برای واسپاری فیلم كه در بعضی كشورها وابسته به كتابخانه ملی یا كاملا مجزاست و خدمات آن یا به صورت خدمات سازمانهای تجاری است و یا به عنوان وسیله تبلیغاتی موسسات تجاری، فیلم اجاره می دهند آرشیوهای فیلم دارای مجموعه ای از فیلم های کامل هستند و اغلب از هر فیلم چندین نسخه دارند آنها مسئول نگهداری، سازماندهی و اشاعه آنها هستند. تقاضای دریافت فیلم از این آرشیوها به وسیله نامه یا تلفن صورت می گیرد. آرشیو فیلم محل گردآوری، ذخیره، حفظ و نگهداری و بازیابی فیلمهای سینمایی (خواه کوتاه، خواه بلند) است.

چسب فیلم: Film Cement / Splicing Cement

محلولی كه باز فیلم Film Base (لایه ای از ماده شفاف كه دارای نامیز (اموسیون) حساس بنور است) را تا اندازه ای حل كرده و بدین ترتیب دو قطعه از فیلم را بهم میچسباند.

آلودگی فیلم: Film Pollution*

گرد و خاك، كرك، چسب، چای، قهوه یا مواد دیگر در سطح فیلم باعث كثیفی فیلم می شود. از این رو است كه به پاكی و تمیزی آرشیو اهمیت ویژه ای باید داده شود.

فیلمستریپ: Filmstrip

حلقه ای از فیلم (معمولاً 16 یا 35 میلی متری) شامل تصاویر متوالی كه باید تك تك دیده شود. صدا ممكن است روی نوار فیلمستریپ مضبوط یا مجزا از آن باشد.

ویراست نخست: First edition

اولین چاپ یك اثر نخستین ویراست آن است.

چاپ اول: First impression

وقتی کتاب برای اولین بار چاپ می شود طبعاً دارای یک تاریخ است که به آن تاریخ اولین چاپ می گوییم و همان را در برگه فهرست نویسی می نویسیم.

دیسك نرم: Floppy disk

یک صفحه متغییر که به طور گسترده به عنوان رسانه یا واسطه ذخیره سازی کمکی به کار می برد و از یک دیسک انعطاف پذیر حساس و مغناطیسی در داخل محفظه یا یک پاکت پلاستیکی تشکیل شده است. این دیسک ها وسیله ای مناسب برای انتقال فایلهای برنامه و متن از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است.

پانویس: Footnote

یادداشتی كه در پایین صفحه نوشته می شود و با بخش خاصی از متن همان صفحه ارتباط دارد. مانند یك توضیح اضافی یا ذكر ماخذ. پانویسها با بخش مربوط به خود در متن به وسیله اعداد، حروف یا علائم مشابه مشخص می شوند. (پانوشت و پانوشته نیز به همین معنی بكار رفته است ولی واژه زیرنویس را بهتر است برای معنی كه زیر واژه نوشته می شود بكار برد. مثل معنی قرآن كه زیر هر خط می آید.

فاصله انتشار: Frequency

فاصله زمانی میان انتشار دو شماره از یک پیایند که ممکن است روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه یا دو سال یکبار و غیره باشد.

چروك خوردگی: Frilling*

مقدار آب موجود در فیلم را اصطلاحاً "رطوبت مطلق" می خوانند. اگر میزان رطوبت نسبی در محیط آرشیو خیلی کم شود و فیلم در محیط خشک نگهداری شود، پس از مدتی اجزای ساختمانی فیلم، مانند کافور در نیترات سلولز و الکل چرب در تری استات و به خصوص ژلاتین امولسیون مقدار زیادی از آب خود را از طریق تبخیر از دست خواهند داد. از آنجا که سهم آب در ساختمان امولسیون نسبت به پایه فیلم خیلی بیشتر است، در نتیجه تبخیر آب - آن هم به سهم نامساوی میان پایه و امولسیون - سطح فیلم چروکیده می شود.

فهرستنویسی كامل: Full Cataloguing

شیوه ای از فهرست نویسی که در آن برحسب قواعد فهرستنویسی انتخاب شده کلیه اطلاعات روی فهرستبرگه داده می شود.

شكستگی: Fuzz*

فیلم چروك شده و ترد و خشك، اتصالهای ناصحیح، استفاده غلط از فیلم ها و قرار دادن نادرست فیلم در پروژكتور علتهای اصلی بوجود آمدن شكستگی هاست. اگر فیلمی دچار شكستگی شود، فقط یك راه برای آرشیویست وجود دارد و آن هم اتصال آن قسمت فیلم - با كمك دستگاه اسپلایسر - است. آرشیویست باید هنگام اصلاح شكستگی مواظب باشد كه با اتصال ناصحیح یا نامیزان موجب شكستگی دیگری نشود. اگر فیلمی پی در پی دچار شكستگی شود، سرانجام تصویر و صدای خود را از دست خواهد داد و غیر قابل استفاده خواهد شد. شكستگی، دلیل بی توجهی، بی دقتی یا كشیدن بیش از حد فیلم است.