بی نا: S. n.

در فهرستنویسی زمانی كه نام ناشر مشخص نیست از آن استفاده می شود. مخفف لاتینی Sine nomine بمعنای «بدون نام» است.

بی جا: S.l.

اصطلاحی است كه در فهرستنویسی برای كتابهایی كه محل انتشارشان معلوم نیست بكار می رود. S.l. مخفف لاتینی Sine Loco به معنای «بدون محل» است.

اسكنر: Scanner

جستجو کننده (کامپیوتر) یا پویشگر یک وسیله مغناطیسی یا فتوالکتریک کم کار الکترورودی را به سیگنالهای الکتریکی مربوط تبدیل می کند (مهندسی) 1. وسیله ای که بطور پیوسته یک سطح یا منطقه را مرور و امتحان می کند. 2. وسیله ای که بطور خودکار تعدادی از کمیتها یا شرایط را نمونه گیری، امتحان یا اندازه گیری می کند.

ویراستار: Scenario Editor

مسئول قسمت فیلمنامه سازمان تولید فیلم.

پارتیسیون: Score

خطوط حامل كه روی آن كلیه قسمت های سازی و / یا آوازی یك اثر موسیقی به صورت عمودی نوشته شده باشد به نحوی كه بخش های مختلف در آن واحد قابل خواندن باشند.

خراشیدگی: Scratch

ساییدگی شدید را خراشیدگی می خوانند. عموماً خراشیدگی به فیلم صدمه می زند تا آنجا که آن را غیرقابل استفاده می نماید.

خراشیدگی: Scratch

خراش در فیلم هایی که چندین مرتبه نشان داده می شوند بوجود می آید. این خراشها ممکن است در اثر تماس با دستگاههای چاپ، دوربین، تصویر افکن، پیچیده شدن بی دقت و غیره بوجود آید. اگر فیلم منفی خراش داشته باشد این خراش در فیلم های مثبتی که از آن چاپ می شوند نیز بوجود می آید.

فیلمنامه فنی: Script

مجموعه نوشته ای مشتمل بر جزئیات بازی، گفتار، كارهای هنری و فنی كه اساس تهیه فیلم را تشكیل می دهند.

فیلمنامه نویس: Script writer

به دلیل آنکه فیلمنامه ها اغلب اقتباس از داستان و نوشته یک نویسنده است، در نتیجه فیلمنامه نویس ضمن شناخت ابزار کار، مسوولیت تهیه متن مناسب برای نمایشنامه های تلویزیونی یا فیلم داستانی (تصویر Adapteh) را به عهده دارد.

فیلمنامه نویس: Script writer

فردی است که ضمن شناخت ابزار کار، مسوولیت تهیه متن مناسب برای نمایشنامه های تلویزیونی یا فیلم داستانی را به عهده دارد.

فیلمنامه نویس: Script writer

کار شخصی است که وارد به امور فنی فیلمنامه نویسی می باشد. این فرد کار نوشتن فیلمنامه را بر اساس داستان مورد نظر به عهده دارد. بدیهی است که این کار نیاز به دانش و آگاهی از چگونگی کار وسایل فنی و همچنین موقعیتهای فیلمبرداری و مانور آن دارد.

فیلمنامه: Script/Scriptplay

نوشته کامل و مشتمل بر تمام جزییات مربوط به نماهایی که باید در هنگام فیلمبرداری گرفته شوند. مانند چگونگی و موضوع و نحوه اجرای بازی، صحنه، گفتار ... این واژه در اصل ایتالیایی بوده و به مفهوم آوردن طرح داستان فیلم به شکل صحنه به صحنه، نما به نما و فصل به فصل در پی یکدیگر برای نشان دادن چگونگی رویداد و نقش شخصیتها در بوجود آوردن آن.

جستجو كننده: Searcher

یکی از اعضای کتابخانه که عمل جستجو را انجام می دهد.

جستجو: Searching

در کتابداری به طور کلی به معنای پیدا کردن اطلاعی از منابع موجود است و اختصاصاً به پیدا کردن اطلاعات کتابشناختی صحیح از مراجع معتبر اطلاق می شود.

مدرك دست دوم: Secondary document

مدركی كه شامل اطلاعات یا داده هایی در مورد مدارك دست اول باشد. مثل كتابشناسی ها.

منابع دست دوم: Secondary Sources

كتابها یا آثار دیگری كه برای تدوین آنها از منابع دست اول استفاده شده است.

مدرك محرمانه: Secret document

مدركی كه مطالعه و استفاده از آن ممنوع باشد.

اشاعه گزینشی اطلاعات (اس. دی. آی): Selective dissemination of information (S. D. I.)

بطور كلی منظور از اشاعه اطلاعات گزینشی، فراهم آوردن، سازماندهی، انتخاب و اشاعه منظم اطلاعات است برای افراد و سازمانها بر حسب نیازهای از پیش تعیین شده آنان.

پیایندها: Serials

نشریه هایی که به طور مسلسل و در فاصله زمانی معین یا غیر معین منتشر می شوند و قاعدتاً به طور نامحدود ادامه می یابند. پیایندها شامل مجلات، روزنامه ها، سالنامه ها، یادبودها و خلاصه مذاکرات و نظایر آن می شود.

سریال ها (سری های پیوسته): Serials

فیلمی كه در چندین قسمت تهیه شده و هر قسمت بخشهایی از داستان را دربر می گیرد.

سریال ها (سری های پیوسته): Serials

برنامه های نمایشی با معیارهای تلویزیونی و معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه که داستان دنباله داری را با شخصیت های ثابت، به تصویر می کشد.

فروست: Series

تعدادی از آثار جداگانه، که معمولاً از نظر موضوع و سایر جهات با هم بستگی دارند و به دنبال هم و به وسیله یک ناشر و به یک شکل انتشار می یابند و دارای یک عنوان عمومی هستند که بالای صفحه عنوان، صفحه نیم عنوان و یا روی جلد نوشته شده است.

مجموعه ها (سری های ناپیوسته): Series

برنامه هایی است كه در عین استقلال، از نظر هدف، موضوع و فرم با یكدیگر اشتراك دارند.

تكرار فروست: Series Statement

اطلاعاتی در یك اثر كه مربوط به نام فروست و شماره آن است.

صحنه: Set

محل و زمینه وقوع صحنه فیلم، كه معمولا در استودیوی فیلمبرداری و به طور مصنوعی (با دكور) ساخته می شود.

صحنه: Set

صحنه پردازی و اثاثیه مربوطه كه رویهم صحنه را برای فیلمبرداری بوجود می آورند.

رف: Shelf

مربع مستطیلی دراز و مسطح از چوب یا جنس دیگر كه به طور افقی به دیوار یا دو پایه عمودی متصل می شود و كتاب در آن قرار می گیرد.

بخش مخزن: Shelf department

یكی از واحدهای مدیریت كتابخانه كه مسئولیت نگهداری و رسیدگی به وضعیت كلی كتابهای روی رفهای كتابخانه را به عهده دارد و گاه كارهائی از قبیل رف نویسی و رده بندی را نیز انجام می دهد.

رف راهنما: Shelf guide

برچسب ها و علائمی كه برای راهنمائی خوانندگان و مراجعان به كتابخانه، به لبه رفها و قفسه های كتابخانه الصاق می كنند.

رف برگه دان: Shelf list

برای نگهداری رف برگه ها (شلف لیست) برگه دان كوچكی مطابق با اندازه كشوهای برگه دان معمولی استفاده می شود. تعداد كشوها بنا به نیاز كتابخانه متغیر است.

رف خوانی: Shelf reading

رسیدگی به رف های كتاب در كتابخانه به منظور حصول اطمینان از این كه كتابها در جای درست خود قرار دارند و تهیه صورت كتابهای گم شده و غیره.

رف برگه: Shelfist card

صورتی از كتابها و مدارك كتابخانه، معمولاً روی برگه، كه این برگه ها بر مبنای نظام قرار گرفتن كتابها در رفها و قفسه های كتابخانه برگه آرایی شده است. معمولاً مشخصات مربوط به تاریخ ارسال كتاب به كتابخانه، تعداد نسخ یا جلدها و در مورد پیایندها، شماره های موجود در كتابخانه، پشت این برگه یادداشت می شود. چون كامل ترین برگه فهرست كتابخانه است آن را در حكم شناسنامه كتاب می دانند. برگه دان حاوی رف برگه ها را «رف برگه دان» و نیز كل برگه ها را «رف سیاهه» می نامند.

رف آرایی: Shelving

عمل گذاردن كتاب به صورت صحیح در رفها و قفسه های كتابخانه. اصطلاح Shelving به معنی عام، به كل قفسه های كتابخانه نیز اطلاق می شود.

فیلم كوتاه: Short Film

فیلمی كه زمان آن بیش از 20 دقیقه نیست و بعنوان برنامه پر كن به كار می رود.

فیلم كوتاه: Short Film

نمایشی است برای تلویزیون که داستان واحدی را در یک قسمت و حداکثر در 30 دقیقه، به تصویر می کشد.

جلد صفحه: Sleeve

یك پاكت برای حفظ صفحه موسیقی كه از مقوا یا كاغذ ساخته شده است.

اسلاید: Slide

یك واحد تصویری كوچك از فیلم مثبت كه در قالب محكمی قرار گرفته و بوسیله اسلاید نما بر روی یك صفحه قابل رویت است. قاب اسلایدها از جنس پلاستیک یا مقوا است. ابعاد اسلایدها عبارتند از : 1. اسلاید 35 میلی متری با ابعاد قاب 50×50 میلی متر. 2. اسلاید 110 میلی متری با ابعاد قاب 30×30 میلی متر. 3. اسلایدهای مربع شکل با ابعاد 60 میلی متر.

دستگاه اسلاید: Slide Projector

دستگاه نمایش تصاویر عكاسی شده پزتیو بر روی پرده می باشد. این دستگاه به عنوان یكی از تجهیزات عمومی بخشی از تله سینما در تلویزیون بكار برده می شود و از آن بیشتر برای پوشش دادن پس زمینه (Back ground) در پشت بازیگران استفاده می شود. این وسیله تركیبی از دستگاه اسلاید به همراه یك دوربین تصویر برداری مجهز به لامپ ویدیكون می باشد. دستگاه مورد نظر در ایران گاهی به نام L. D = Light Display نیز هنگام تولید برنامه های تلویزیونی بكار می رود.

اسلاید نما: Slide projector

دستگاهی كه بوسیله آن اسلاید را روی پرده سفیدی منعكس می كنند تا بزرگتر دیده شود.

نرم افزار: Software

یك نظام یا برنامه ای كاربردی یا كمكی است كه به زبان قابل خواندن به وسیله كامپیوتر تهیه می شود.

سوندور: Sondor

این دستگاه در کنار تله سینما قرار می گیرد و برای تبدیل صدای نوار مغناطیسی یا نوار ریل به حاشیه نوار ویدئو به کار می رود.

رج بند: Sorter

وسیله ای است كه برای مرتب كردن فهرستبرگه ها به ترتیب حروف الفبا یا ترتیب دیگر به كار می رود.

صدا: Sound

تغییری در فشار، جابجایی ذره ای، سرعت ذره ای و غیره كه در ماده ای قابل ارتجاع منتشر می شود. و یا رویهم قرار گرفتن چنین تغییرات منتشر شده ای.

افكت (سر و صدای محیط): Sound efect

به مجموعه صداهای غیر از دیالوگ و موزیک در یک فیلم گفته می شود، که افکتور با در اختیار گرفتن تجهیزات موجود در استودیو (سیستم های دیجیتال) به چند صورت آن را تولید و ضبط می کند.

افكت (سر و صدای محیط): Sound efect

شامل انواع صداهای طبیعی، اشیاء و حیوانات و ... مانند صدای باد، زنگ تلفن، گربه و ... می شود.

رسانه های شنیداری: Sound media

رسانه های شنیداری با تكیه بر حس شنوایی تهیه شده و از طریق شنیدن مورد استفاده قرار می گیرند. اعضای این طبقه از رسانه ها عبارتند از : 1. بیان معلم 2. رادیو 3. صفحه های شنیداری معمولی و لیزری 4. تلفن 5. كارتهای شنیداری 6. نوارهای شنیداری و ضبط صوت.

مواد شنیداری: Sound recordings

نوار، صفحه یا وسیله دیگری که ارتعاشات صدا به وسیله ماشین یا وسایل الکتریکی روی آن ضبط شده باشد به نحوی که مجدداً قابل شنیدن باشد.

دستگاه تبدیل صدای اپتیك: Sound-Convertor

این دستگاه كه از چندین قطعه تشكیل شده است، نوار صدای مغناطیسی را به نگاتیو اپتیك جهت انتقال بر روی حاشیه پزتیو، تبدیل می كند.

مدرك مبدا: Source document

سند و مدركی كه اطلاعات از روی آن استخراج شده است. معمولاً با «مدرك دسته اول» یكی است.

كتابخانه های تخصصی: Special Libraries

واحدی است از یك سازمان كه هدف آن فراهم ساختن اطلاعات خاص برای پیشرفت كار سازمان یا برای گروه محدودی است وظیفه این كتابخانه ها عبارتند از : بررسی و ارزشیابی نشریات جاری، ارزشیابی تحقیقات انجام شده و فعالیتهای مقامات مخصوص، سازمان دادن اطلاعات چاپی و غیرچاپی ؛ جمع كردن نشریات و اطلاعات از داخل و خارج كتابخانه و انتشار این اطلاعات كه اغلب به صورت چکیده، یادداشت و فهرست مندرجات نشریات و غیره است.

متخصص: Specialist

كسی كه در حرفه یا رشته خاصی از علوم صاحب نظر بوده و در آن از تبحر و اطلاع كافی برخوردار باشد.

مجموعه سخن: Speech collection*

شامل انواع سخنرانیهای مختلف ایراد شده از تریبونهای عمومی، كلیه برنامه های تولیدی رادیو كه لازم است حفظ شوند. كلیه اشكال مختلف قرائت قرآن، مواد مذهبی شامل اذان، نوحه و مولودی.

عطف: Spine

آن قسمت از جلد که لبه دوخته شده یا تجلید شده کتابی را می پوشاند و معمولاً عنوان کتاب و اغلب نام نویسنده در آن قسمت نوشته می شود. به عبارت دیگر عطف کتاب آن قسمت از جلد یک مجلد است که وقتی طبق روال معمول با سایر کتابها در قفسه چیده می شود، ما آن قسمت را مشاهده می کنیم.

عنوان عطف: Spine title

عنوانی که روی عطف یک مدرک گذاشته می شود.

اسپلایس: Splice

اتصال دو سر نوار صدا یا نوار لیدر به یکدیگر به وسیله نوار چسب مخصوص.

اسپلایسر (دستگاه برش و چسباندن فیلم): Splicer

این وسیله كه برای پیوند و چسباندن دو تكه فیلم به یكدیگر استفاده می شود، در كار فیلمسازی كاربرد گسترده ای دارد و یكی از وسایل اساسی و بنیانی كار با فیلم به شمار می رود. همچنین سوراخهای روی فیلم را می توان بعد از چسباندن و برش نوار، توسط تیغه دستگاه بوجود آورد. اسپلایسر در اتاقهای تدوین، نمایش فیلم، هنگام بازدید و ادیت، در بخش سانسور فیلم، بخشهای لابراتواری و بسیاری از جاهای دیگر كه به شكلی مرتبط با فیلم می باشند، مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

بوبین منبع (از هم باز شونده): Split Reel Bobine

به بوبین یا قرقره فیلمی گفته می شود كه یك سمت آن قابل برداشتن است. بنابراین می توان فیلم جمع و پیچیده شده را بدون هیچ مشكلی بر روی آن سوار كرد یا فیلم آنرا بدون دوباره پیچیدن از روی آن برداشت. به این ترتیب ضمن جابجای حلقه فیلم، می توان ازریزش آن جلوگیری كرد، زیرا سبب ایجاد خسارتهای پیش بینی نشده بر روی فیلم می شود.

مخزن: Stack

مجموعه قفسه های كتاب (فلزی یا غیر فلزی) دارای چند رف كه مستقل از دیوار ساختمان است و در اطاق یا بخشی از كتابخانه چیده شده و مجموعه اصلی كتابخانه را به طور فشرده دربر می گیرد.

سفارش دائم: Standing order

سفارشی به كارگزار برای این كه پیایندی را تا اخطار ثانوی منظماً ارسال دارد. یا جلدهای یك مجموعه چند جلدی را تا آخر بفرستد.

تكرار نام پدیدآور: Statement of responsibility

تكرار نام پدیدآوری كه مسئول محتوای هنری و فكری مدرك است، در بخش توصیفی فهرستبرگه، خواه پدیدآور فرد خاصی باشد یا تنالگانی كه مدرك را منتشر كرده، یا اشخاص و تنالگانهایی كه مسئول تدوین محتوای آن مدرك بوده اند. طبق قواعد ISBD نام پدیدآور به همان گونه كه روی صفحه عنوان آمده است در قسمت توصیفی تكرار می شود، خواه سرشناسه قرار گرفته باشد یا نباشد.

استریو: Stereo

ضبط یا پخش امواج صوتی در چندین کانال مجزا به منظور بهبود کیفیت. پیشوندی که مشخص کننده سیستم صوتی استریو می باشد.

رسانه های دیداری - شنیداری ساكن: Still audio_Visual media*

در این گروه انواع رسانه های دیداری غیرمتحرك با صدا همراه می شوند. از جمله اعضای این گروه عبارتند از : الف. كتاب و نوار یا صفحه همراه. ب. مجموعه عكس و نوار یا صفحه همراه. ج. مجموعه اسلاید ناطق. د. فیلم استریپ ناطق.

چهارپایه یا پلكان كتابخانه: Stool

گاهی اوقات برای دسترسی به طبقات بالای قفسه ها باید از چهارپایه یا پلكان استفاده كرد. چهارپایه ها از چوب یا فلز ساخته می شوند و خیلی محكم و مقاوم اند. معمولاً جنس چوب آن از چوب محكم درخت غان یا نارون ساخته می شود.

ذخیره: Storage

منبع و ماخذی که اطلاعاتی خاص از آن گرفته می شود. ظرف یا مخزنی که اطلاعات و داده ها در آن نگاهداری می شود. حافظه کامپیوتر که داده ها در آن ذخیره می شود.

ذخیره و بازیابی: Storage and retrieval

ثبت موجودی انواع مواد کتابخانه ای و اطلاعات موجود در آنها، ارائه تدابیری برای تشخیص محل آنها و دستیابی سریع آنها از طریق فهرست ها، نمایه ها و شیوه های ماشینی.

فیلمنامه مصور: Storyboard

داستان مصوری است که در آن دستور کار گروه تولید انیمیشن اعم از زمان پلانها، شرح عملها (action) مسیر و اندازه کادر، دیالوگ، موسیقی، ارتباط صحنه های قبل و بعد هر صحنه با پیش بینی زمان بندی و لی اوت (Layout) نهایی نوشته می شود.

سرعنوان فرعی: Sub-heading

سرعنوان دومی كه در تقسیم فرعی موضوعی استفاده می شود. در سرعنوانهای نوشتاری كلمه یا كلماتی است كه بعد از نوعی نقطه گذاری می آید. مثلاً در سرعنوانهای موضوعی فارسی یا سرعنوانهای موضوعی كتابخانه كنگره با خط تیره مشخص می شود.

سرعنوان مستند موضوعی: Subject authority heading

سرعنوان موضوعی كه در سازمان ملی كتابشناختی به تثبیت رسیده باشد و شامل ارجاعهای لازم باشد.

برگه موضوعی: Subject Card

فهرستبرگه ای كه شناسه موضوعی را در بالای آن نوشته باشند.

فهرست موضوعی: Subject Catalogue

فهرستی که بر مبنای موضوع تهیه شده باشد، خواه الفبایی و یا رده ای به نحوی که خواننده را از طریق موضوع به مدرک مورد نظر برساند.

فهرستنویسی موضوعی: Subject Cataloguing

مرحله ای از فرایند فهرستنویسی که مربوط به تعیین موضوع برای کتابها بوده است و از این رو شامل رده بندی و تعیین سرعنوانهای موضوعی نیز می شود. آن قسمت از فهرستنویسی که کاری با فهرستنویسی توصیفی ندارد بلکه موضوع کتاب را تعیین می کند.

شناسه موضوعی: Subject entry

در یك فهرستبرگه، عبارت از شناسه ای است كه نشان دهنده موضوع كتاب باشد در فهرستهای موضوعی این شناسه عنصر اساسی است و ذیل آن فهرست توصیفی و محل كتاب نیز می آید.

راهنمای موضوعی: Subject guide

علائم راهنمایی برای رف های كتابخانه كه نشان دهنده موضوع كتاب های جای گرفته شده در رف هاست.

سر عنوان موضوعی: Subject heading

واژه یا گروهی از واژه های نشان دهنده یک موضوع که تحت آن تمام مواد و آثار مربوط به آن موضوع در فهرست یا کتابشناسی وارد شود و یا در پرونده ای مرتب گردد. تنظیم و ترتیب آن بر حسب حروف الفباست. سرعنوان موضوعی غالباً مدون و پیش ساخته است تا وحدت و یکدستی را میسر سازد. سرعنوان موضوعی به منظور بازیابی موضوعی در یک فهرست، کتابشناسی یا نمایه به کار می رود.

نمایه موضوعی: Subject index

در كتاب، عبارت است از كلید واژه های موضوعی كه بر حسب حروف الفبا در آخر كتاب تنظیم می شود و شماره صفحه ای كه حاوی آن موضوع است در جلوی آن قرار می گیرد.

اشتراك: Subscription

جزو خریداران مرتب روزنامه ها، مجله یا هر پیایند دیگری درآمدن برای اشتراك معمولاً موافقت نامه ای بین كتابخانه (یا شخص) و كارگزار یا ناشر پیایند به امضا می رسد كه طی آن كتابخانه (یا شخص) تعهد می نماید بهای سالانه پیایند را قبلاً پیش پرداخت كند و ناشر یا كارگزار تعهد می كند كه پیایند را به محض انتشار برای كتابخانه (یا شخص) بفرستد.

فروست فرعی: Subseries

فروستی درون فروست دیگر به نحوی که همیشه با فروست اولی که معمولاً کلی تر از این فروست است بیاید. عنوان فروست فرعی ممکن است وابسته به فروست اصلی باشد یا نباشد.

عنوان فرعی: Subtitle

بخش توضیحی عنوان که به دنبال عنوان اصلی می آید.

سینك: Sync

به همزمان کردن حرکت چند دستگاه با هم یا همزمانی اطلاعات ویدئو، صدا و فیلم گفته می شود.

خلاصه: Synopsis

خلاصه منظمی از نکات عمده یک اثر که برای مشاوره و مراجعه سریع تنظیم شده باشد در غالب موارد همان رووس مطالب است.

خلاصه داستان: Synopsis

شرح خلاصه فیلم (در چند سطر یا حداکثر در چند پاراگراف) است. به این ترتیب منظور و مفهوم اساسی فیلم (هدف) مشخص می شود. معمولاً برای هر فیلم چند سیناپس نوشته می شود که هدف از این کار کشف راه حل های مختلف و متنوع برای ارتباط برقرار کردن فیلم است.