چاپ اوزالید: Diazotype

شیوه ای از چاپ برای ارائه نمونه قبل از چاپ به صاحب کار است تا بر مبنای آن اجازه چاپ نهایی صادر شود. این نمونه معمولاً با حروف آبی روی سفید (پوزیتیو)، یا سفید روی زمینه آبی (نگاتیو) و رنگ های دیگر است. در چاپ نقشه ساختمانی نیز از اوزالید استفاده می کنند. در چنین مواردی منظور از اوزالید همان نقشه های ساختمانی است.

چاپ اول: First impression

وقتی کتاب برای اولین بار چاپ می شود طبعاً دارای یک تاریخ است که به آن تاریخ اولین چاپ می گوییم و همان را در برگه فهرست نویسی می نویسیم.

چاپ جدید: Recension

تجدید نظر در یک اثر قدیمی به طوری که متن جدید با تمام متون شناخته شده مقابله و بررسی شود و یک اثر جدید بوجود آید.

چاپگر لیزری: Laser Printer

چاپگری كه از یك سطح لیزری برای چاپ عكس روی صفحه استفاده می كند. در این صورت در مقایسه با چاپگرهای سنتی از نظر چاپ از كیفیت بالاتری برخوردار است.

چرخ كتاب: Book truck

وسیله نقلیه چرخدار كوچكی است كه دارای دو یا سه رف است و برای حمل كتابها در داخل كتابخانه به كار می رود.

چروك خوردگی: Frilling*

مقدار آب موجود در فیلم را اصطلاحاً "رطوبت مطلق" می خوانند. اگر میزان رطوبت نسبی در محیط آرشیو خیلی کم شود و فیلم در محیط خشک نگهداری شود، پس از مدتی اجزای ساختمانی فیلم، مانند کافور در نیترات سلولز و الکل چرب در تری استات و به خصوص ژلاتین امولسیون مقدار زیادی از آب خود را از طریق تبخیر از دست خواهند داد. از آنجا که سهم آب در ساختمان امولسیون نسبت به پایه فیلم خیلی بیشتر است، در نتیجه تبخیر آب - آن هم به سهم نامساوی میان پایه و امولسیون - سطح فیلم چروکیده می شود.

چسب فیلم: Film Cement / Splicing Cement

محلولی كه باز فیلم Film Base (لایه ای از ماده شفاف كه دارای نامیز (اموسیون) حساس بنور است) را تا اندازه ای حل كرده و بدین ترتیب دو قطعه از فیلم را بهم میچسباند.

چكیده: Abstract

چکیده خلاصه ای است از یک نوشته که شامل فشرده تمام مطالب مهم یا فشرده قسمت های ویژه یا فهرستی از محتوای آن نوشته باشد. گاهی شامل فهرست اصطلاحات و کلید واژه های متن است.

چكیده نامه: Abstract journal

پیایندی است چاپی یا تکثیر شده، حاوی چکیده های مطالب کتاب، مقالات پیایندها، جزوه ها و غیره. چکیده نامه ممکن است به صورت ماهانه، هفتگی و یا روزانه توسط کتابخانه های اختصاصی منتشر شده و برای مشتریان ارسال گردد. اکثر این چکیده نامه ها اختصاص به موضوعهای خاص دارند مانند چکیده مقاله های مجله های ایران در زمینه علوم اجتماعی.

چكیده نویس: Abstractor

فردی است که به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک و دیگر سازمانها کار چکیده نویسی را انجام می دهد. این افراد معمولاً کتابداران متخصص و یا متخصصان موضوعی هستند که در این زمینه آموزش دیده اند.

چكیده نویسی: Abstracting

عمل تهیه خلاصه کوتاه از یک کتاب، جزوه یا مقاله که شامل نکات اساسی آن باشد.

چهارپایه یا پلكان كتابخانه: Stool

گاهی اوقات برای دسترسی به طبقات بالای قفسه ها باید از چهارپایه یا پلكان استفاده كرد. چهارپایه ها از چوب یا فلز ساخته می شوند و خیلی محكم و مقاوم اند. معمولاً جنس چوب آن از چوب محكم درخت غان یا نارون ساخته می شود.