جا برگه ای: Card tray

كشوهایی كه برای نگهداری برگه ها در یك برگه دان وجود دارد.

جا روزنامه ای: Newspaper stand

وسیله ای مخصوص برای عرضه كردن روزنامه در كتابخانه.

جا روزنامه ای: Newspaper stand

روزنامه ها معمولاً برای استفاده بیشتر در محل نشریات و مجلات نگهداری می شوند. هر شماره روزنامه به میله روزنامه كشیده می شود. میله روزنامه چوب استوانه ای شكل بلندی است به قطر حدود 3 سانتیمتر و طول كمتر از یك متر. این چوب از ابتدا تا 10 سانتیمتری انتهای آن به چهار یا شش پره تقسیم می شود. هر شماره از روزنامه در داخل یك پره قرار می گیرد، یعنی چند روزنامه را می توان در یك میله روزنامه جای داد. جا روزنامه ای را به اشكال مختلف می سازند.

جا كتابی: Book rack

رف یا گروهی از رفهای كوچك كه برای نمایش كتاب مورد استفاده قرار می گیرد.

جا مجله ای: Periodical stand

وسیله ای متداول برای نمایش نشریات كه جلد آن دیده شود. بعضی وقتها این قفسه به صورتی است كه صفحه ای كه نشریه روی آن قرار می گیرد با زاویه 15 تا 30 درجه بالا می رود و شماره های قبلی نشریه زیر آن قرار می گیرد.

جای اسلاید:

یكی از راههای نگهداری اسلایدها استفاده از كابینتهای بخشگانی است. جعبه نور با ابعاد A3 در قسمت فوقانی كابینت قرار می گیرد. اسلایدها داخل محفظه های كشویی شفاف نگهداری می شود هر محفظه ظرفیت 24 اسلاید را دارد. تعداد بخشها را می توان كم و زیاد كرد.

جای فرهنگ و اطلس: Dictionary Stand

قفسه ای است با رویه شیب دار. فرهنگ لغت و یا اطلس را روی سطح شیب دار میز بصورت باز و قابل استفاده می گذارند. سطح شیب دار به ابعاد 40×60 سانتی متر است كه روی قفسه ای به بلندی تقریبی 110 سانتی متر تعبیه گردیده است. طبقات زیر كه معمولاً بیش از دو طبقه نیست برای جایگزینی فرهنگ های بزرگ و اطلس اختصاص می یابد.

جای میكروفیش ها:

برای جا دادن میكروفیشها (با ابعاد 10×15 سانتی متر) از كابینی مشابه كابینت میكروفیلم استفاده می شود. این كابینت می تواند 30000 عدد میكروفیش را در خود جای دهد.

جای میكروفیلم:

این كابینت دارای 9 یا 10 كشو است كه روی چرخ های بلبرینگ حركت می كنند. برای بازكردن هر كشو از زبانه كوچكی كه در كنار دسته آن قرار دارد استفاده می شود، هر كشو دارای 4 یا 5 خانه است كه برای نگهداری میكروفیلم های 35 یا 16 میلی متری مناسب است. در آخرین كشو می توان كریستالهای مولد رطوبت را قرار داد و رطوبت كابینت را بین 52 و 53 درصد كنترل نمود تا عمر فیلم ها طولانی تر شود.

جای نقشه( نقشه دان): Map drawing desk

جنس قفسه نقشه (نقشه دان) از چوب یا فلز است. هر كتابخانه بر حسب نیاز خود نقشه دان بزرگ و یا كوچك انتخاب می كند. كشوهای نقشه دان روی چرخ های مخصوص حركت می كنند تا استفاده از نقشه ها تسهیل گردد. هر كشو دارای دستگیره و محل الصاق راهنمای نقشه است.

جدول كاتر: Cutter table

اعداد اعشاری است كه با حرف یا حروف اول نام خانوادگی نویسنده تركیب می شود. جدول اول از دو رقم و جدول دوم كه با همكاری سن برن (Sanborn) تدوین یافته از سه رقم تشكیل شده و بدان نشانه مولف كاترسن برن نیز می گویند.

جریمه دیركرد: Overdue fine

جریمه ای که استفاده کننده کتابی [یا ماده آرشیوی] باید بابت دیرکرد استرداد کتاب [یا منبع] از تاریخ تعیین شده به کتابخانه پرداخت نماید.

جزوه: Pamphlet

اثر چاپی کوچک شامل چند صفحه که با نخ یا سیم بهم دوخته شده باشد و به طریق دیگری صحافی نشده باشد و معمولاً دارای جلد کاغذی است. تعداد صفحات یک جزوه مطابق با استاندارد یونسکو حداکثر 49 صفحه بوده و از این مقدار به بالا کتاب نامیده می شود.

جزوه دان: Pamphlet box

جعبه ای باز یا بسته برای نگهداری تعدادی جزوه یا سایر مواد صحافی نشده و یا شماره های مجلات قبل از صحافی است. در جزوه دان، بولتن ها و نشریات متفرقه و پرونده ها بطور مرتب نگهداری می شود. جزوه دان ها از فلز یا مقوا یا پلاستیك و یا چوب ساخته می شوند معمولاً قسمت بالا و عقب جزوه دان ها باز است تا جزوه ها و گزارش ها به راحتی در آن جا داده شوند. روی صفحه جلوی جزوه دان شیاری تعبیه گردیده كه كارت توضیح محتویات جزوه دان در آن قرارمی گیرد.

جستجو: Searching

در کتابداری به طور کلی به معنای پیدا کردن اطلاعی از منابع موجود است و اختصاصاً به پیدا کردن اطلاعات کتابشناختی صحیح از مراجع معتبر اطلاق می شود.

جستجو كننده: Searcher

یکی از اعضای کتابخانه که عمل جستجو را انجام می دهد.

جستجوی عام: Generic Search

جستجو برای تمامی مدارک مربوط به یک موضوع، شامل همه تقسیمهای فرعی مرتبط با آن موضوع.

جستجوی منابع: Literature Search

تحقیق جامع و اصولی در مورد متون مربوط به موضوعی خاص با تهیه کتابشناسی توصیفی و یا چکیده نویسی برای استفاده محققین که واسطه ای است بین کار تحقیقی و کار مرجع. معمولاً اولین قدم در یک طرح تحقیقاتی است.

جعبه فیلم:

در ابعاد مختلف (400، 600، 800، 1200، 1600 و 2200 فوت) که رایج ترین آنها 1200 و 2200 فوت و با ارتفاع 16 و 35 میلی متر با جنس های مختلف پلاستیکی و فلزی است که با توجه به میزان رطوبت نسبی که باید در محیط نگهداری فیلم موجود باشد، برای اجتناب از خشک شدن فیلم استفاده می شود.

جلد: Volume

از نظر مادی آنچه در یك مجلد قرار گرفته باشد خواه در اصل به این صورت چاپ و صحافی شده باشد یا بعد از انتشار جلد شده باشد. جلد (مجلد) به عنوان یك «واحد مادی» از جلد به عنوان یك «واحد كتابشناختی» متمایز است.

جلد: Volume

محافظ و پوشش اصلی صفحات داخلی کتاب است و معمولاً جنس آن از مقوایی ضخیم و بادوام است، جلد واحد شمارش کتاب نیز می باشد.

جلد صفحه: Sleeve

یك پاكت برای حفظ صفحه موسیقی كه از مقوا یا كاغذ ساخته شده است.

جیب كتاب: Book Pocket

پاكتی است بزرگتر از كارت كتاب كه معمولاً آن را به قسمت داخلی جلد آخر كتاب می چسبانند و كارت كتاب را در آن قرار می دهند. روی جیب كتاب مشخصات كتاب نوشته شده است. وقتی كتاب به كتابخانه بازگشت، كتابدار كارت های آن را از كشوی میز امانت خارج كرده، داخل جیب كتاب می گذارد و كتاب را در قفسه می گذارد.