صحافی (اسم مصدر): Binding

فرایند تهیه یك مجلد واحد از برگها، ورقه ها و كراسه ها. در این فرایند اوراق كتاب به هم دوخته یا چسبانده می شود و سپس در پوششی ضخیم تر جا می شود.

صحنه: Set

محل و زمینه وقوع صحنه فیلم، كه معمولا در استودیوی فیلمبرداری و به طور مصنوعی (با دكور) ساخته می شود.

صحنه: Set

صحنه پردازی و اثاثیه مربوطه كه رویهم صحنه را برای فیلمبرداری بوجود می آورند.

صدا: Sound

تغییری در فشار، جابجایی ذره ای، سرعت ذره ای و غیره كه در ماده ای قابل ارتجاع منتشر می شود. و یا رویهم قرار گرفتن چنین تغییرات منتشر شده ای.

صداگذاری:

صداگذاری در فیلم ها به سه صورت انجام می شود : 1- روش نوری (اپتیک) : در این روش، صدا در حاشیه تصویر به روش نوری ضبط می شود. 2- روش مغناطیسی (مگنت) : در این روش، صدا بر روی نوار مغناطیسی باریکی ضبط و در حاشیه کپی مثبت فیلم چسبانده می شود. 3- روش دوبل باند (دو نواری) : در این روش نیز صدا بر روی نوار مغناطیسی ضبط می شود. اما از نوار ریل 16 میلی متری استفاده می شود که همانند فیلم سینمایی 16 میلی متری در سمت راست آن سوراخ هایی تعبیه شده است. دستگاه تصویر افکن، تصویرهای فیلم را بر روی پرده می اندازد و همزمان با دستگاه پخش صوت، صدای فیلم را از بلندگو پخش می کند

صدای اپتیك: Optical sound

صدایی كه بصورت تكه های تاریك روشن و خطوط زیگ - زاگ در حاشیه نوار فیلم، كنار تصویر، در یك نوار ممتد نقش می بندد و موقع نمایش فیلم، یك چشم الكتریكی تصویر آن را می گیرد و به صدا تبدیل می كند. «صدای اپتیك» روش معمول ضبط صدا بر فیلم است. نوع دیگر صدای ضبط شده در حاشیه فیلم، صدای مغناطیسی است..

صدای مغناطیسی (مگنت):

صدای مغناطیسی (مگنت) با دستگاه تبدیل صدا، به صدای اپتیک تبدیل می شود تا در مرحله نهایی چاپ در کنار حاشیه فیلم قرار گیرد و صدا و تصویر همراه شوند. عمر این نوع صدا با عمر تصویر آن برابر است.

صفحه: Disc

صفحه یکی از رسانه های شنیداری است که ضبط و پخش صدا روی آن به روش آنالوگ انجام می گیرد. صفحه های معمولی از جنس پلاستیک است و برای استحکام مواد دیگری به آن اضافه می کنند. ضبط صفحه معمولاً به وسیله شرکتهای تجاری انجام می گیرد. گر چه صفحه ها به رنگ سیاه و به صورت کدر تهیه می شوند ولی می توان آنها را در رنگهای مختلف و به صورت شفاف هم تهیه کرد. سرعت ضبط و قطر دایره صفحه سبب تشخیص انواع آن می شود. صدا را می توان با این سرعتها بر روی صفحه ضبط کرد : 1/3 8، 1/3 33، 2/3 16، 45 و 78 دور در دقیقه. برای پخش صفحه از گرامافون استفاده می شود. و در اندازه های 7 تا 12 اینچ مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحه شمار: Pagination

سیستمی از عددها یا نشانه های دیگر یا تركیبی از اینها برای شماره گذاری صفحات یك كتاب یا دستنوشته به منظور مشخص كردن ترتیب صفحات آنها.

صفحه عنوان: Title page

معمولاً صفحه دست چپ از دومین صفحه كتاب (صفحه اول معمولاً چسبیده به جلد و سفید است) كه عنوان كامل، عنوان فرعی، نام نویسنده به طور كامل به انضمام درجه و مقام علمی او، ویرایش، نام ناشر، نشانی و تاریخ نشر روی آن قرار می گیرد. پشت صفحه عنوان شامل مشخصات ویرایشهای دیگر، نام چاپخانه و نشانی، نام صحاف، جزئیات مربوط به كاغذ و حروفی كه در چاپ كتاب به كار رفته، دارنده حق مولف و در مورد كتابهای آمریكایی، شامل شماره سفارش برگه كتابخانه كنگره یا اطلاعات مربوط به فهرستنویسی پیش از انتشارات (CIP) است. صفحه عنوان در كتابهایی كه خطشان از چپ به راست است، طرف راست از دومین صفحه كتاب است.

صفحه فشرده میانكنشی: CDI

حرف I به جای كلمه Interactive میانكنشی می آید. این گونه شكل ها در حال حاضر در دسترس نمی باشد، اما شكل مورد توافق در اندازه 12 سانتی متری (5 اینچ) ظاهری مشابه شكل صفحه های فشرده شنیداری خواهد داشت. این انواع می تواند حامل متن، مواد ترسیمی، صدا و تصاویر متحرك و ساكن باشد. ظرفیت آنها در حدود 200 هزار صفحه متن، 7800 كادر تصویر ساكن و حدود یك ساعت صدای استریو یا تقریباً 20 ساعت سخنرانی است.

صفحه كلید: Keyboard

دستگاهی كه به كامپیوتر وصل است و از طریق آن اطلاعات به كامپیوتر داده می شود. صفحه كلید مجموعه ای از كلیدهای حرفی، عددی، نشان های نقطه گذاری، علایم و كلیدهای كنترل را در اختیار كاربر قرار می دهد.

صفحه مندرجات: Contents Page

صفحه ای که معمولاً در صفحات مقدماتی کتاب است و فهرست مطالب یا مندرجات اثر به اضافه شماره صفحه به آنها روی آن چاپ شده است.

صفحه نوری، دیسك نوری: Optical disk

صفحه پلاستیكی با روكش براق فلزی و قابل خواندن با پرتو لیزر، لوح فشرده، صفحه های لیزری و صفحه های ویدیویی از انواع صفحه نوری هستند.